Mi az a WordPress?
A wordpress egy CMS, magyarul tartalomkezelő rendszer.
De mi az a CMS?
A CMS magyarul tartalomkezelő rendszer, az elnevezésből pedig következik, hogy segítségével a tartalmaidat tudod változtatni.
Mivel a fő feladata, hogy kezeli a tartalmakat, illetve ad egy biztonságos és jól felépített alapot, a modern weboldal készítés esetében az egyik fő építő elemmé vált. Használatával a felépített weboldal szerkeszthetővé válik a tulajdonos üzemeltető számára is egy webes felületről, anélkül, hogy a kódba kellene belenyúlni.
Korábban ha a tartalmon változtatni szeretett volna az üzemeltető, akkor megkereste a webfejlesztőt, és megbízta a módosítások végrehajtásával. Ma már ez a folyamat egyszerűbb és gyorsabbá is vállt. Minden CMS rendelkezik egy admin felülettel, ami az adott alapra jellemzően enged hozzáférést a legkülönfélébb dolgokhoz.
A WordPress előnyei:
- Egyszerű, gyorsan telepíthető
- Felhasználó barát, programozási ismeretek nélkül használható
- Nagyon sok kiegészítő, modul érhető el a WordPress CMS rendszerhez
- A telepített verzióban számos fontos modul megtalálható, így egy egyszerű honlap esetén nincs szükség bővítményekre
- A három ismert (Drupal, Joomla, WordPress) CMS rendszer közül a WordPress-t használják a legtöbben, így a legtöbb támogatás ehhez készült
- Nagyon sok valóban profi design, arculat / téma / sablon érhető el WordPress alatt, melyekkel profi kinézetű weboldalt hozhatunk létre
- Reszponzív, eszközfüggetlen rendszer, azaz az elkészült weboldal mobil telefonon, táblagépeken is használható lesz.
- A WordPress keresőbarát CMS rendszer, kiegészítő modulokkal további SEO funkciók érhetők el.
- Magyar nyelvű változata, weboldala is van.
- A WordPress CMS rendszer gyors, ami előnyt jelent keresőoptimalizálási szempontból is, mivel a weboldal gyorsasága is egy szempont, amely alapján a keresők rangsorolják az oldalakat.
A WordPress hátrányai:
- Mivel a legtöbben használják, így a biztonsági rések, hibák megtalálása is gyakori, azaz gyakran kell frissítenünk azaz karbantartani az alap rendszert. (Ez egyébként mind a három CMS rendszer esetében erősen javasolt).
- Alapvetően blogolásra készült a rendszer, így bonyolultabb weboldalak esetén (közösségi rendszer, összetettebb webáruház, fórumok) nehézkes az oldal kialakítása.
Nagyon sok induló vagy kisméretű cég számára egy egyedi fejlesztésű weboldal költségei túl magasak lehetnek. Nekik egy olyan weboldalra van szükségük, mely olcsó, de mégis professzionális benyomást kelt. A WordPress alapú weboldalak ezt nyújthatják.
Könnyebbé válik vele a SEO
A WordPress alkalmazásával a keresőoptimalizálási munka is könnyebbé válhat. Egyrészt a WordPress oldalak egyszerűbb felépítése révén gyorsabbá válik a keresőmotorok általi indexelés, de egyszerű beállítani a meta sorokat is. Emellett további jól használható plugineket is bevethetsz, melyek által hihetetlenül leegyszerűsödik a SEO-munka.
Mi az a wordpress sablon?
A WordPress felhasználóinak lehetősége nyílik sablonok (theme) telepítésére és az azok közötti váltásra. A sablonok segítségével a WordPress weboldalak kinézete és használata anélkül variálható, hogy az információs tartalom vagy struktúra megváltozna.